Главни кувар


Кућно печење подстакнуто је нестанком векни мекиња и јодираних векни из продаје. Како се испоставило, градска пекара је смањила њихову производњу и испоручује их само вртићима („крвави режим је ипак посегнуо за тим“). Разлог је мала потражња у трговачкој мрежи због чињенице да је цена овог производа 20 одсто виша од цене обичних хлебова.

Поред тога, састав фабричког хлеба био је донекле затегнут - трудим се, кад год је то могуће, да једем све природно. Потребне су мекиње, јод (види Галицију), без обзира да ли је пекарски термофилни квасац штетан или не - нисам коначно сазнао и нећу овде да агитујем. Али једно знам сигурно - чак и пре десет хиљада година, хлеб се пекао са киселим тестима који су садржавали природни, природни квасац, и то само последњих 50 ... 70 година на квасцу специјално узгајаном за ово. Тако да од повратка на „порекло“ неће бити ништа горе.

Па, на крају ми је то само занимљиво - уосталом, не постоје две идентичне погаче, сваки пут када се догоди нешто ново. И нова знања и вештине, укљ.

Дакле, пре 5 година купљена је брендирана машина за хлеб (ХП) - сада је не бих купила из више разлога. После малих плесова уз тамбуру изнесен је „вечити“ ражени кисели тесто и започео је поступак печења хлеба од пшеничног раженог квасца. Застао сам на овом рецепту јер је добар и са супом од купуса и са сендвичем са маслацем и сиром, а једноставно није лош. Око 170 хлебова годишње, отприлике сваки други дан, када и више, а када мање. Свака утичница тежи 1040 ... 1060 грама.

А сада - израчунавамо трошкове за један хлеб. Да би се поједноставили прорачуни, трошкови састојака ће се заокружити.

1. Пшенично брашно за општу употребу (или разред 1) - 22 рубаља / кг к 0,38 кг = 8,36 рубаља.

НАПОМЕНА_1. Можете да смањите количину пшеничног брашна за 50 ... 100 грама, а уместо њега ставите исту количину хељде \ овас \ целозрно \ амарантх \ сунцокрет-тиква-кедар-ланено \ муесли \ флакес \ рие малт \ нутс \ лук -шаргарепа итд ... итд - али! Ово ће повећати трошкове векне за 0,5 ... 20 рубаља, а у овом чланку разматрамо само једноставан хлеб од пшеничног ражи.

2. Ољуштено ражено брашно - 30 рубаља / кг к 0,21 кг = 6,3 рубаља.

3. Смајли за воду из славине - 20 рубаља \ 1000 литара к (0,5 литара за хлеб + 3 литара за прање посуђа) = 0,07 рубаља.

4. Пшеничне мекиње су се одмериле, узимам на тржиште 20 рубаља / кг к 0,05 кг = 1 рубља.

НОТЕ 2. Није било могуће купити јодказеин за јодирање, јер се продаје у кесама од 100.500 хлебова - нећу толико да једем / печем. Морам се наслонити на морске плодове.

5. Стона сол - 10 рубаља / кг к 0,01 кг = 0,1 рубља.

6. Шећер - 45 рубаља / кг к 0,01 кг = 0,45 рубаља.

7. Сунцокретово уље - 80 рубаља к 0,015 кг = 1,2 рубаља.

8. Млевени коријандер (не можете га ставити) 100 рубаља / кг к 0,0015 = 0,15 рубаља.

9. Струја. Снага ХП - 550 В. Верујемо да је ово снага грејног елемента који се непрекидно укључује / искључује током процеса печења током 1 сата 05 минута. Укупно неће бити више од 0,3 кВ * сат. Плус, мотор ради током гнетења укупно 10 минута.Укупно за циклус печења, добро, не више од 0,5 кВ * сат к 3,8 рубаља / кВ * сат = 1,9 рубаља.

УКУПНО: 8,36 + 6,3 + 0,07 + 1 + 0,1 + 0,45 + 1,2 + 0,15 + 1,9 = 19 рубаља 53 копејке. За килограм хлеба. Хеј, Карл!

Поштено би било потребно израчунати:

- трошкови радне снаге - 5 минута ујутру за месење стартер културе и око 25 минута увече: за полагање сировина у ХП, припрему смеше за следећи хлеб (обично кувам 3 порције за 3 хлеба одједном - транспортер каиш, хвала Форд (Ц)), прање посуђа - само 0, 5 сата. Просечна цена особе * сат на нашем подручју је вероватно 125 рубаља.То значи да ме векна кошта 62,5 рубаља мог непроцењивог времена, које бих могао потрошити на Интернету, на берзи, у теретани или са децом;

- амортизација ХП - купљена пре 5 година за 5500 рубаља, тренутна просечна цена је 12000 рубаља. За само 5 година испечено је 850 хлебова (о да!), За један хлеб се испече 12.000: 850 = 14,12 рубаља.

Не знам ни да ли је потребно укључити трошкове рада и амортизацију у цену коштања. Не узимамо у обзир трошкове радне снаге када сами кувамо роштиљ. И не узимамо у обзир цену роштиља. То је за забаву. А рибар аматер, купујући софистицирани прибор, неће им „одбити“ цену на штету улова.

За референцу: у нашем регионалном центру (Волга) трошкови сличног, али са пекарским квасцем, хлеб из пекаре су 35 ... 45 рубаља / кг, трошкови хлеба од киселог теста из приватних пекара (а већ постоје најмање 3 од њих, а ово прија - мали посао!) - од 80 рубаља / кг.

У сваком случају, пекара се исплатила за 5 година - трошак килограма хлеба плус амортизација током петогодишњег периода: 19,53 рубаља + 14,12 рубаља = 33,65 рубаља - мање од цене хлеба у продавници (од 35 рубаља / кг).

А какав је мирис у кући ...

🔗

Више на тему:
Да ли је вредно купити пећ? Цена хлеба
Потрошња електричне енергије приликом печења хлеба
Зашто печемо хлеб код куће?

Сви рецепти

© Мцоокер: најбољи рецепти.

Мапа сајта

Саветујемо вам да прочитате:

Избор и рад произвођача хлеба